Az ukránok súlyos követelőzésbe kezdtek: Zelenszkij nem enged – és kegyetlen feltételeket szab

Nehéz lesz megegyezni: Ukrajna követeli a NATO-tagságot és nem ismeri el a Krím félsziget elcsatolását.

Több tízezer katona tűnt el már a háború során. Ukrajna legaljasabb szélhámosainak pedig semmi sem szent.
Miközben családok ezrei élnek gyötrelemben, próbálva kideríteni, mi történt a fronton eltűnt szeretteikkel, sokan kihasználják sebezhetőségüket. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan profitálnak a csalók az ukrajnai háború borzalmaiból.
Már az sem könnyű feladat, hogy átfogó képet kapjunk arról, hányan estek el, tűntek el vagy kerültek fogságba a háborúban. A médiában egymásnak ellentmondó adatok jelennek meg, miközben az állami nyilvántartások is hiányosak. Kijevnek nem érdeke, hogy a valós számok nyilvánosságra kerüljenek.
Az év elején Artur Dobroszerdov, az ország különleges körülmények között eltűnt személyekkel foglalkozó biztosa közölte, hogy a hivatalos nyilvántartás több mint 71 ezer eltűnt személyt tart számon, és csak 2024-ben nagyjából 30 ezer új eltűntet jelentettek. Ezek a számok civileket és katonákat egyaránt magukban foglalnak.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezzel szemben az év elején az NBC Newsnak adott interjújában arról beszélt, hogy: „46 ezer halott katonánk van”, hozzátéve:
További tízezrek tűntek el a harcokban vagy estek fogságba. Nem tudjuk biztosan, hogy az eltűntek közül mennyien haltak meg vagy kerültek fogságba.
Több tízezerről beszélünk.” Zelenszkij egy későbbi, Piers Morgannek adott interjúban azt állította, hogy 45 100 katona esett el a harcokban.
Volodimir Bojko ukrán újságíró és az ukrán fegyveres erők katonája azonban megkérdőjelezte, hogy az elnök a valós számokat közli-e. Bojko szerint Zelenszkij adatai csak azokra vonatkozhatnak, akiknek a holttestét megtalálták, azonosították és hivatalosan dokumentálták a halálát. „A halottak többsége – akiknek a holttestét nem sikerült visszaszerezni – hivatalosan eltűntként szerepel” – írta. Bojko szerint 63 ezer eltűntet tartanak számon, ám ez az adat is csalóka, mert az eltűnteket csak bizonyos ideig tartják nyilván, majd idővel törlik a nyilvántartásból.
Ezt is ajánljuk a témában
Nehéz lesz megegyezni: Ukrajna követeli a NATO-tagságot és nem ismeri el a Krím félsziget elcsatolását.
A csalók gyorsan kihasználták a káoszt, és folyamatosan keresik a kétségbeesett hozzátartozókat. Az Obozrevatel ukrán portál szerint a szélhámosok főként a közösségi médián keresztül találják meg áldozataikat – a hatóságok szerint leggyakrabban nőket. Miután azonosították a célpontjukat, a csalók információgyűjtésbe kezdenek, hogy részletesen kidolgozott történetet adjanak elő, azt állítva, hogy az áldozat bajtársai vagy barátai. Legtöbbször azt állítják, hogy kapcsolatokkal rendelkeznek a hadseregben vagy a hírszerző szolgálatoknál, amelyeken keresztül információkat szerezhetnek az eltűntről, sőt akár a fogságba esett rokon kiszabadításában is közreműködhetnek.
Ez persze mind hazugság: az áldozatok rokonai legtöbbször már nem élnek, miközben a csalók – nem kevés pénzért cserébe – azon „dolgoznak”, hogy megtalálják vagy kiszabadítsák őket.
Ha egy szélhámosnak sikerül behálóznia az áldozatot, általában nem elégszik meg egyetlen kifosztással, hanem időről időre visszatér, hogy különféle indokokkal további pénzt követeljen.
Ezt is ajánljuk a témában
Az sem érdekli őket, hogy több nemzetközi egyezményt is megsértenek.
Az ukrán törvények szerint az eltűnt katonák családjai jogosultak a katonák fizetésére – átlagosan havi 120 ezer hrivnya (1 millió forint). Ennek felét a családtagok kapják kézhez, a másik felét az eltűnt katona egységénél kezelik. Ha kiderül, hogy a katona elesett, a családtagok megkapják az egységnél felhalmozott összeget is. Bár a rendszert a családok pénzügyi támogatására tervezték, melegágyat teremt a visszaéléseknek.
Január végén az ukrán Állami Nyomozó Iroda bejelentette, hogy egy odesszai katonai könyvelő az eltűnt katonák kifizetéseit egy barátja bankszámlájára utalta át. Mivel felettese „elmulasztotta” ellenőrizni a nyilvántartásokat, a könyvelő 2,3 millió hrivnyát (mintegy 19 millió forintot) lopott el.
Előfordul, hogy hivatalnokok „adnak tanácsot” az eltűnt katonák családtagjainak.
A Strana.ua cikke szerint Podolszk alpolgármestere azt javasolta egy nőnek, akinek fia eltűnt a háborúban, hogy „inkább” nyilváníttassa halottnak a fiát, mert így „milliókat” kaphat.
A Comments.ua által idézett szakértők becslése szerint az elmúlt két évben a csalók 1,5–1,7 milliárd hrivnyát (12–14 milliárd forintot) loptak el gyászoló családoktól. Ez valószínűleg csak a jéghegy csúcsa, mivel sok áldozat a szégyen vagy megtorlástól való félelem miatt hallgat. Amíg az ukrajnai háború nem ér véget, az ilyen és ehhez hasonló csalások folytatódni fognak, és tovább zajlik a kétségbeesett ukrán családok kizsákmányolása.
Nyitókép: Pixabay
Ezt is ajánljuk a témában
Az Országgyűlés elnöke a DVTK-stadionban tartott fórumot.
***